start

Zajęcia dodatkowe

Jedną z terapii stosowanych we wczesnym wspomaganiu rozwoju jest rehabilitacja ruchowa. W rehabilitacji małych dzieci najczęściej pracujemy nad normalizacją napięcia mięśniowego , ustawieniem obręczy miednicy, barków, stóp. Wykorzystujemy metody oparte o koncepcje rehabilitacji neurofizjologicznej, koncepcje trójpłaszczyznowej korekcji stóp, metody NDT- Bobath, Vojty, PNF. 

Implementacja Gentle Teaching w Chełmnie

Gentle Teaching (GT) to filozofia myślenia i działania pedagogicznego opartego na aksjologii bezwarunkowej, akceptującej relacji pomiędzy osobą  – opiekuna, prowadzącego, nauczyciela, terapeuty itp., a osobą z problemami zachowania – podopiecznego.

Już od 2012 roku, grupa siedmiu pedagogów chełmińskich skupiona w Stowarzyszeniu Ludzie-Ludziom w Chełmnie, a także pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie, rozpoczęła gruntowne studia na odległość, zbieranie materiałów z własnej praktyki pedagogicznej, pod kierunkiem i w ramach superwizji Florisa van de Kammera z Prinsenstichting w Purmerend w Holandii (specjalista z zakresu GT, spadkobierca dorobku i uczeń twórcy GT dr Johna McGee).

Pozwoliło to na certyfikację w zakresie GT tej grupy siedmiu pedagogów w lipcu 2014r., której podstawą były dwuletnie studia własne na podstawie przetłumaczonych materiałów, telekonferencji oraz po tygodniowym szkoleniu w Prinsenstichting w Purmerend w Holandii, połączonym z tygodniową praktyką GT w instytucjach Prinsenstichting, zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami w każdym wieku i stopniu niepełnosprawności. Certyfikacja dała również uprawnienia do szkoleń i uznawania kwalifikacji w zakresie GT Stowarzyszeniu Ludzie-Ludziom w Chełmnie za pośrednictwem Niepublicznego Centrum Kształcenia Ustawicznego powołanego w 2008 roku przy tym Stowarzyszeniu. W ostatnich dwóch latach uzyskały certyfikat GT 3 osoby.

W ramach wdrażania GT w Chełmnie, powołano Zespół Gentle Teaching w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chełmnie, zorganizowano sześć obozów GT dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, przeprowadzono wiele szkoleń dla różnych instytucji pracujących z osobami z niepełnosprawnością, opracowano program certyfikacji GT i stronę internetową. Grupa pedagogów, członków Zespołu GT, z racji swej działalności w Stowarzyszeniu Ludzie-ludziom w Chełmnie, wzięła udział w Międzynarodowych Konferencjach Gentle Teaching w Breukelen w Holandii w 2018, oraz w Ghent w Belgii w 2019r. (od 2018r. grupa ta jest członkiem International Gentle Teaching Network). Zapraszamy na stronę internetową www.ludzie-ludziom.org.

            Od września 2018r. wdrażana jest innowacja pedagogiczna GT w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chełmnie pod nazwą: „Wdrożenie Gentle Teaching w proces rewalidacyjno – wychowawczy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chełmnie”. Jej autorami są: Jacek Gralewski, Barbara Jach, Maja Krajeczyńska, Joanna Kubiak, Katarzyna Raabe, Ilona Smolińska, Aleksandra Głowacka oraz Dariusz Jach. Realizatorami są jego autorzy oraz nauczyciele będący w trakcie certyfikacji GT. Czas trwania innowacji to rok szkolny 2018/2019, 2019/2020 oraz 2020/2021. Innowacja pozwoli współtworzyć doskonałą szansę zmiany jakości życia, nauki i zabawy uczniów SOSW w Chełmnie oraz umożliwi wzrost rozwoju osobistego jego pracownikom. Stworzy przestrzeń na budowanie wartościowych więzi i relacji w poczuciu bezpieczeństwa i miłości. Na fundamencie tych wartości o wiele łatwiej i efektywniej jest uczyć i wychowywać.

Nowatorstwo innowacji polega na tym, że Gentle Teaching może być ideą przyświecającą wszystkim działaniom w placówce bez względu na rodzaj stosowanych metod pracy (Gentle Teaching nie wyklucza stosowania żadnej metody, oprócz tych opartych na przemocy!). I może oddziaływać nie tylko pod względem edukacyjnym, wychowawczym, ale i społecznym, moralnym i etycznym przyczyniając się do wzrostu poczucia jedności wśród wszystkich pracowników placówki.

                                                                                                                                       

Na terenie SOSW w Chełmnie prowadzone są zajęcia ze stymulacji polisensorycznej, która pomaga dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w wielozmysłowym poznawaniu otoczenia poprzez dostarczanie różnorodnych, nieznanych im bodźców. Odbywają się one w Salach Doświadczania Świata w Internacie SOSW oraz na terenie Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie.

Zajęcia mają charakter indywidualny, gdzie dzieci pod okiem nauczyciela same dozują sobie wrażenia zmysłowe oraz grupowy w formie spektakli związanymi z porami roku.

Każda Sala Doświadczania Świata wyposażona jest w profesjonalny sprzęt, są to m. in. kolumna wodna, solar, światłowody, tablicę świetlno – dotykowo – dźwiękową, lampę UV, sprzęt nagłaśniający. Dodatkowo do dyspozycji nauczycieli są cztery  walizki SENSORY (przenośne zestawy do stymulacji polisensorycznej),które umożliwiają prowadzenie zajęć przy łóżkach dzieci oraz podczas nauczań indywidualnych.

     Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, w którym mieszkają uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych, oraz dzieci uczęszczające za zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze odbywają się zajęcia muzykoterapeutyczne. Obejmowane są nimi dzieci opuszczające oddziały, oraz te pozostające w łóżkach. Zajęcia prowadzą nauczyciele SOSW pracujący na   terenie DPS.

Realizują program „Muzyka – moja radość i sukces”, który w swoich założeniach dostosowany jest do możliwości psychofizycznych jego uczestników i obejmuje szereg aktywności ułatwiających ogólny rozwój np. utrwalanie reakcji na własne imię, utrwalania nazw części ciała, słuchanie aktywne, słuchanie bierne, zabawy rytmizujące, zabawy edukacyjne z elementami muzyki, elementy tańca i rytmiki, muzykowanie.

Realizacja muzykoterapii przynosi uczestnikom wiele radości i satysfakcji,a także uświadamia tak samym dzieciom jak i im nauczycielom,jak wiele sami są w stanie dokonać.

 

 

 

menu dodatkowe

Organ prowadzący

Powiat Chełmiński

logoSP

Stowarzyszenie Przybij Piątkę

logospp

Gentle Teaching

logo1 gt

bip

  bip mini

Przyjaciele Ośrodka / Sponsorzy

 logomondi   logoadriana  logointermarche      logotpd   logovoltrom    logo gabrys   logo rolmodlogo stico     Logo VOX   logobitland   logomedos   logooaza  logorzeznik  jarzebinalogo   GRAWITLOGO    cargill logo drukarnia logo   chelmno herb    lgd logo  ll logo  nadwislanin logo      Sklep Toruńska     stolno logo    tomczas med logo

 

DZIĘKUJEMY !