Olimpiady Specjalne

     Olimpiady Specjalne Polska zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych, a jeśli jest to niezbędne dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

     Zadaniem Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportowych osobom od 8 lat wzwyż z niepełnosprawnością intelektualna, zapewnienie ciągłej możliwości rozwijania sprawności fizycznej, demonstrowania odwagi, dzielenia się radością ze zdobytych nagród oraz nawiązywanie przyjaźni pomiędzy rodzinami, innymi zawodnikami, społecznością lokalną.

Na wszystkich zawodach Olimpiad Specjalnych zawodnicy wypowiadają słowa przysięgi:  „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

    Sekcja „Olimpijczyk” Chełmno działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chełmnie od 2000 roku, za rok jej powstania przyjmuje się rok, w którym został zorganizowany I Kujawsko – Pomorski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Chełmnie, chociaż już przed tym wydarzeniem uczniowie Ośrodka brali udział w zawodach organizowanych przez Olimpiady Specjalne w strukturach związanych z podziałem Polski na 49 województw.
    W sekcji  zawodnicy trenują  następujące dyscypliny:

 1. Pływanie          
 2. Lekkoatletyka
 3. Tenis stołowy
 4. Gimnastyka
 5. Narciarstwo zjazdowe
 6. Narciarstwo biegowe
 7. Hokej halowy
 8. Piłka nożna
 9. oraz w Programie Treningu Aktywności Motorycznej /MATP/.

  Sekcja „Olimpijczyk” dotychczas organizowała następujące zawody na szczeblu regionalnym:

 • od 2000 roku Kujawsko – Pomorskie Turnieje Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych,
 • od 2004 roku Kujawsko – Pomorskie Mityngi Pływackie Olimpiad Specjalnych,
 • w latach 2004, 2005 i 2007 Kujawsko – Pomorskie Turnieje Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych,
 • w roku 2006 Kujawsko – Pomorski Dzień Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych,
 •  w 2005 roku Kujawsko – Pomorski Mityng w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych.

     Zawodnicy naszej sekcji startują w zawodach na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Największym sukcesem był udział w XII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Szanghaju 4 zawodniczek sekcji „Olimpijczyk”.

Corocznie od 2001 wyjeżdżamy na letnie obozy sportowe do Zakopanego, na których mamy możliwość doskonalenia naszych piłkarskich umiejętności oraz poznania piękna polskich Tatr. Na turnusach rehabilitacyjnych, na które jeździmy od 2002 roku doskonalimy natomiast nasze narciarskie umiejętności.


 

                         

menu dodatkowe

Organ prowadzący

Powiat Chełmiński

logoSP

Stowarzyszenie Przybij Piątkę

logospp

Gentle Teaching

logo1 gt

bip

  bip mini

Przyjaciele Ośrodka / Sponsorzy

 logomondi   logoadriana  logointermarche      logotpd   logovoltrom    logo gabrys   logo rolmodlogo stico     Logo VOX   logobitland   logomedos   logooaza  logorzeznik  jarzebinalogo   GRAWITLOGO    cargill logo drukarnia logo   chelmno herb    lgd logo  ll logo  nadwislanin logo      Sklep Toruńska     stolno logo

 

DZIĘKUJEMY !