start

Struktura Ośrodka

W Internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Chełmnie może mieszkać każdy uczeń naszej szkoły od poniedziałku od godz. 6.00 do piątku do godz. 15.30. Internat spełnia funkcje opiekuńczo-wychowawcze i rewalidacyjne. W okresie nauki szkolnej staje się dla wychowanków drugim domem. Internat zapewnia dzieciom wszechstronny rozwój społeczny i osobowościowy. Wspólne życie w grupie uczy samodzielności i zaradności życiowej. Pobyt w Internacie kształtuje umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego, promuje zdrowy tryb życia , uczy wychowanków systematyczności. Na co dzień wychowankowie uczą się troski o utrzymanie higieny osobistej, kształtują i rozwijają umiejętności i nawyki higieny życia zbiorowego .

Mają zapewnione warunki prawidłowego rozwoju fizycznego i racjonalnego wypoczynku. Uczą się prawidłowych relacji interpersonalnych i zachowań społecznie akceptowanych. Wychowankowie kształtują w sobie poczucie wzajemnego szacunku, umiejętności dokonywania właściwych wyborów oraz radzenia sobie w codziennych sytuacjach i zasad bezpieczeństwa.

Całodobową opiekę wychowawczą i pedagogiczną nad podopiecznymi sprawują wychowawcy, którzy pomagają wychowankom w nauce organizują im zajęcia dostosowane do możliwości i potrzeb : zajęcia plastyczno - techniczne, zajęcia muzyczno - ruchowe, zajęcia sportowe, zajęcia higieniczno - zdrowotne, zajęcia kulinarne, komputerowe. Organizują imprezy okolicznościowe: Andrzejki, Mikołajki, Wigilię , Zabawę karnawałową, itp., wyjazdy i wycieczki. Wychowankowie mają też możliwość uczestniczenia w różnorodnych kółkach zainteresowań;. m.in. fotograficznym, gier stolikowych, kole PCK, w treningach sportowych: kręgle, tenis stołowy, piłka nożna.

  

Do dyspozycji wychowanków jest: świetnie wyposażona świetlica, pracownia komputerowa z internetem , duża i wygodna stołówka, smaczne i domowe posiłki ( śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek, kolacja) , winda dla niepełnosprawnych, sala do ćwiczeń ( stoły do tenisa, piłki…), kuchenka do prowadzenia zajęć kulinarnych, trzyosobowe sypialnie, łazienki.

Pobyt w Internacie jest bezpłatny, rodzice ponoszą jedynie koszty wyżywienia

W Internacie panuje miła i przyjazna atmosfera, naszą działalność można śledzić na stronie internetowej www.soswchelmno.pl oraz w kronice internackiej do wglądu w internacie SOSW przy ulicy Parkowej.

Wszystkich chętnych zapraszamy, więcej informacji uzyskacie Państwo pod numerem telefonu 56 6861670, w godz. 8.00-15.00 bądź bezpośrednio w sekretariacie szkoły.

                                                                                                                    Beata Piekarz

 

 

Zespoły rewalidacyjno- wychowawcze powstały w 1997 roku, jako oddziały dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu głębokim. Każdy z  istniejących  zespołów liczy od 2 do 4 członków. W związku z utrudnieniami w uczęszczaniu do szkoły, zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze odbywają się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Wincentego a'Paulo (trzy zespoły) i w budynku przy ulicy Parkowej 5 (dwa zespoły).

Praca w zespołach polega na realizowaniu indywidualnych programów konstruowanych dla każdego dziecka i obejmuje wspieranie rozwoju umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno- społecznych, porozumiewania się oraz samoobsługi. Umiejętności te ćwiczymy podczas codziennych rutynowych czynności oraz podczas sesji muzykoterapii, stymulacji polisensorycznej, masażu leczniczego, Programów Aktywności M. i Ch. Knill, ćwiczeń z Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metody Glenna Dommana, treningu behawioralnego oraz ćwiczeń podnoszących sprawność ruchową, manualną i  porozumiewania się. 

Dzieci i młodzież uczestniczą tez we wszelkich imprezach organizowanych na terenie DPS: zabawy andrzejkowe, mikołajki, powitanie wiosny, zabawy z okazji Dnia Dziecka, uroczyste zakończenia roku szkolnego. Od 7 lat biorą aktywny udział w koncertach bożonarodzeniowych „Wszyscy śpiewajmy Dzieciątku” organizowanych przez Stowarzyszenie Chorus Culmensis z Chełmna. Od 6 lat uczestniczą też (na terenie Chełmna oraz całego kraju) w Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych- zawodach sportowych dla dzieci i młodzieży, która ze względu na swą dużą niepełnosprawność nie może uczestniczyć w innych dyscyplinach sportowych.

Podniesieniu jakości i efektywności procesu rewalidacyjnego w SOSW w Chełmnie służy nowoczesny sprzęt, z którego korzystają nauczyciele i dzieci. Są to komunikatory do porozumiewania pozawerbalnego, komputery z ekranami dotykowymi, programami głośnomówiącymi, klawiaturą i myszką dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, specjalistyczne oprogramowania do logopedii, muzykoterapii, tworzenia tablic do porozumiewania się, sprzęt do stymulacji polisensorycznej (przenośne zestawy do snoezelen, discmany ze słuchawkami oraz wysokiej jakości sprzęt nagłośnieniowy do stymulacji słuchu), instrumenty muzyczne do muzykoterapii, sprzęt rozwijający sprawność ruchową.

 


                 

Zespoły edukacyjno — terapeutyczne są jedną z form organizacyjnych nauczania w zakresie szkoły podstawowej specjalnej i gimnazjum specjalnego. Zgodnie z przyjęta nazwą, pełnią one obok funkcji dydaktycznych bardzo ważną funkcję terapeutyczną. Oddziaływanie nauczyciela skierowane jest przede wszystkim na usprawnienie najmniej zaburzonych funkcji, a także koncentruje się na potencjalnych możliwościach i zdolnościach wychowanków. Praca w 6 – 8 osobowych zespołach daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia i dostosowania wymagań i oczekiwań do jego potrzeb i możliwości.zet4

 Praca w zespołach odbywa się w oparciu o indywidualne programy nauczania opracowane dla każdego dziecka na podstawie diagnozy i oceny aktualnego poziomu rozwoju psychofizycznego. Uczniowie zespołów edukacyjno — terapeutycznych nie podlegają obowiązującym zasadom oceniania, klasyfikowania i promowania. Nauczyciele pracujący z tymi dziećmi tworzą zespół tzw. team, którego celem jest diagnozowanie poziomu funkcjonowania uczniów i wskazywanie kierunków dalszych oddziaływań. Ustalenie właściwej diagnozy psychopedagogicznej umożliwiają różnorodne narzędzia diagnostyczne.

 W zespołach edukacyjno-terapeutycznych nauka prowadzona jest w ramach następujących przedmiotów: funkcjonowanie w środowisku, plastyka, muzyka z rytmiką, technika, wychowanie fizyczne. Nauczyciele wykorzystują też w swoich zajęciach różnorodne metody pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Ponadto każdy uczeń ma możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć rewalidacyjnych: usprawnianie technik szkolnych, logopedia, zajęcia komputerowe, hipoterapia oraz pomocy pedagogiczno – psychologicznej.

 W zespołach edukacyjno – terapeutycznych rozwijamy i kształtujemy samodzielność, przygotowujemy do realizacji zadań życia codziennego. Zapewniamy wszechstronny rozwój uczniów, integrując ich ze środowiskiem i przygotowując do podejmowania różnych ról społecznych. Włączamy się aktywnie do udziału w imprezach integracyjnych i konkursach na terenie Ośrodka. Uczymy się, pracujemy i bawimy w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Uczniowie aktywnie włączają się do organizowania uroczystości klasowych takich jak: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia klasowa, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Matki. Obchodzimy również wspólnie swoje imieniny i urodziny obdarowując się własnoręcznie wykonanymi upominkami i przygotowując poczęstunek.

 

 

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca Do Pracy rozpoczęła swoją działalność 1 września 2005 r. Weszła ona w skład SOSW. W pierwszym roku swojej działalności liczyła jeden oddział, w drugim trzy i tak jest do chwili obecnej.

Szkoła ta przygotowuje młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego (na miarę ich możliwości rozwojowych) i aktywnego dorosłego życia. Jej uczniami mogą zostać absolwenci gimnazjum specjalnego mający orzeczenie o upośledzeniu umysłowym w stopniu umiarkowanym. Nauka trwa trzy lata, można wydłużać okres edukacji - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nich 24 roku życia. Edukacja uczniów polega na całościowej i jednoczesnej realizacji funkcji dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej szkoły, z uwzględnieniem specyficznych form i metod pracy oraz zasad nauczania.
 Kształcenie jest dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów opracowanych w indywidualnych programach nauczania dla każdego ucznia i obejmuje:
kształcenie ogólne umożliwiające utrwalenie i poszerzenie zakresu posiadanej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności,
przysposobienie do pracy rozumiane jest jako: kształtowanie właściwych postaw wobec pracy, przyswajanie podstawowej wiedzy o pracy i poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą, uczenie wykonywania różnych prac, w tym porządkowych i pomocniczych, oraz opanowanie podstawowych umiejętności i czynności pracy, a także przygotowanie do podjęcia samodzielnej lub wspomaganej pracy na określonym stanowisku na wolnym lub chronionym rynku pracy.

 

W procesie kształcenia uczniów wyodrębnia się:      

1) zajęcia edukacyjne:
 - funkcjonowanie osobiste i społeczne,
 - wychowanie fizyczne,
 - przysposobienie do pracy,
 - religię,
 2) zajęcia rewalidacyjne,
 3) zajęcia sportowe,
 4) zajęcia kształtujące kreatywność, w szczególności muzyka, plastyka, zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia kształtujące umiejętność spędzania wolnego czasu.

Podstawowym celem nauki w jest wyposażenie ucznia w takie umiejętności i wiadomości, aby:
mógł w najpełniejszy sposób porozumiewać się z otoczeniem,
zdobył maksymalną niezależność życiową zakresie zaspokajania własnych potrzeb,
był zaradny w życiu codziennym,
mógł uczestniczyć w różnych formach życia społecznego.

Uczniowie nasi uczestniczą w wycieczkach, biwakach, turnusach rehabilitacyjnych oraz wymianie młodzieży polsko-niemieckiej organizowanej na terenie Polski i Niemiec. Po ukończeniu edukacji absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły przysposobienia do pracy i mogą szukać dla siebie miejsca na rynku pracy.

 

 

menu dodatkowe

Organ prowadzący

Powiat Chełmiński

logoSP

Stowarzyszenie Przybij Piątkę

logospp

Gentle Teaching

logo1 gt

bip

  bip mini

Przyjaciele Ośrodka / Sponsorzy

 logomondi   logoadriana  logointermarche      logotpd   logovoltrom    logo gabrys   logo rolmodlogo stico     Logo VOX   logobitland   logomedos   logooaza  logorzeznik  jarzebinalogo   GRAWITLOGO    cargill logo drukarnia logo   chelmno herb    lgd logo  ll logo  nadwislanin logo      Sklep Toruńska     stolno logo    tomczas med logo

 

DZIĘKUJEMY !